Ziyaretçi ve refakatçi Politikası

Sayın Hastamız,
Amacımız sizlerin en kısa sürede sağlığınıza kavuşup günlük yaşantınıza dönmenizdir. Hastanemizde kaldığınız sürede hem tedavinizi kolaylaştırmak hem de bizlere yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki kurallara uymanızı ziyaretçi ve refakatçilerinizin uymasını önemle rica ederiz.
· Hastanemize yatarken yanınızda pijama, terlik, yeterince iç çamaşırı, kâğıt havlu, peçete, bardak, kolonya, diş macunu ve diş fırçası bulundurunuz.
· Sağlıklı bir ortamda tedavi görmeniz ve hastanemizin temizlik ve düzeni için dışarıdan yiyecek getirmeyiniz.
· Günlük ihtiyaçlarınız için her gün sabah ve akşam olmak üzere iki defa kantin aracı odanıza gelecektir.
· Rahat ve konforlu bir ortamda tedavi olmanızı sağlamak için odalarınıza koyduğumuz elektrikli yatak ve klima gibi cihazları kullanma talimatı dışında çalıştırmayınız.
· Hasta odalarında elektrikli ısıtıcı ve ocak kullanmayınız.
· Kişisel çöplerinizi çöp sepetine atınız, çöplerinizi kesinlikle balkon ve pencerelerden hastane bahçesine atmayınız.
· Hastane içinde sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Bu kurala uymayanlara kapalı alanlarda sigara içenlere uygulanan cezai müeyyide uygulanacaktır.
· Tedavi ve bakım hizmetlerinin aksamaması için Servis Hemşiresinden izinsiz servis dışına çıkmayınız. Bu kuralı sürekli ihlal eden hastalarımız için gerekli işlem yapılacaktır.
· Dini vecibelerinizi yerine getirebilmeniz için hastanemizde mescit mevcuttur.
NEDEN HASTA ZİYARETİ ?
Toplumsal dayanışmanın güzel örneklerinden olan hasta ziyareti usulüne uygun olarak yapıldığında, hastanızın moral düzeyini yükselterek iyileşme sürecine olumlu etki yapar. Aynı zamanda hastanızın durumu hakkında bilgilenmenizi sağlar.
HASTANEMİZDE ZİYARET SAATLERİ
· HAFTA İÇİ HER GÜN 13.00–14.30 ve 18.30-19.30 arası;
· HAFTA SONU 13.00–15.00 ve 18.30-19.30 saatleri arasındadır.
· Çocuklarınızın sağlığı açısından 12 yaşından küçük çocuklar ziyarete kabul edilmeyecektir.
HASTANEMİZDE MUAYENE SAATLERİ
· Hafta içi her gün;
· Muayene Başlangıç Saati: 08.30-12.30
· Muayene Bitiş Saati: 13.30-16.30
Hastanemizde 4207 sayılı kanun gereği; hasta, refakatçi ve ziyaretçilerin sigara içmesi kesinlikle yasaktır.
HASTA ZİYARETİNDE DİKKAT EDİLECEK KONULAR
· Doktorunun izin vermediği özel durumlarda hasta ziyareti için lütfen ısrar etmeyiniz.
· Hasta ziyaretini ziyaret saatlerinde yapınız.
· Ziyaret süresini kısa tutunuz. (Tercihen en fazla 10 dakika)
· Ziyaret sırasında hastanızın moralini bozacak söz söylemekten ve davranışlarda bulunmaktan kaçınınız.
· 12 yaşından küçük çocukların, kronik hastalığı olanların, infeksiyona yatkın kişilerin ve bulaşıcı hastalığı olanların (ateşli hastalıklar, öksürük, gribal hastalıklar gibi) hasta ziyaretine gelmemeleri gerekir.
· Hasta ziyareti bir defada iki (2) kişi ile sınırlı olup, bu durum hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
· Diğer hastaları rahatsız edecek derecede yüksek sesle konuşulmamalıdır.
· Hastanızın ve sizin sağlığınız açısından hasta yataklarına oturmayınız. Hastanede bulunduğunuz sürece herhangi bir yere dokunmayınız. Ziyaret öncesinde ve sonrasında ellerinizi yıkayınız.
· İyilik olsun diye yaptığız müdahalelerin hastanıza zarar verebileceğini unutmayınız.
· Ziyarete gelirken hediye olarak yiyecek getirmeyiniz. Hastalarımıza tedavi programınca belirlenen her türlü gıda ihtiyacı tarafımızdan karşılanmaktadır. Her hastanın kendi sağlığına özgü diyet ve yiyecek kısıtlamaları vardır. Dışarıdan getirilecek gıdalar tedavi programında aksamalara sebep olabilir. Bu nedenle dışarıdan yiyecek getirmek hastalarımızın tedavilerini güçleştirebilir ve iyileşme sürelerini geciktirebilir. Bu nedenle lütfen yiyecek ve içecek getirmeyiniz.
· Alerji riski nedeniyle hastalarımıza lütfen canlı çiçek getirmeyiniz.
· Ziyaret sırasında çevrenizi kirletmeyiniz.
· Ziyaret saatleri dışında ziyaret talebinde bulunmayınız.
· Ziyaret süresi bitiminde görevlilerin uyarmasını beklemeden hasta odalarından ayrılınız.
♣ Sevgili Ziyaretçilerimiz;
Aşağıdaki kuralların öncelikle ziyaret ettiğiniz ve tanıdığınızın diğer hastalarımızın, diğer ziyaretçilerin ve sizin sağlığınız için önemli olduğunu, bu kurallara uyarak yakınınızın daha çabuk sizin aranıza döneceğini unutmayınız.
HASTA REFAKATİNDE DİKKAT EDİLECEK KONULAR
∅ Hastanemizde 0-14 yaş arası çocuk hastalar, 75 yaş üstü hastalar, ruhsal sağlık problemi olan hastalar dışında refakatçı kabul edilmemektedir
· Hastaya refakatçi gerekip gerekmediği hastanın doktoru tarafından belirlenir.
· Refakatçi sayısı bir kişi ile sınırlıdır. Refakatçi için bir refakatçi kartı verilir.
· Çocuk hasta refakatçilerinin çocuklarının yanından ayrılmamaları ve hastane sınırları dâhilinde refakatçi kartlarını çıkarmamaları gerekmektedir.
· Refakatçi hekim vizite ve tıbbi bakım sırasında hastanın yanında bulunmamalıdır. Hastanın bakımına izin verilen ölçüde yardım eder.
· Telefon görüşmelerinizi her hasta odasında bulunan mobil telefonla yapabilirsiniz. Bu telefonlar odanızda yatan diğer hastalarla ortak kullanımınız içindir. Bu konuda gereken hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir. 10.00–22.00 saatleri arasında yakınlarınızın aramalarına cevap verilecektir. Size düzenli, sessiz ve sakin bir ortamda hizmet sunabilmemiz için bu saatler dışında dışarıdan aranmalara cevap verilmeyecektir.
· Sağlığınız için yakınlarınızın hasta yataklarına oturmalarına ve yatmalarına, ziyaretçilerinizin uzun süre odanızda kalmasına izin vermeyiniz.
· Sizin güvenliğiniz için ziyaretçilerinizin çantaları ve şüpheli durumlarda üzerleri güvenlik görevlileri tarafından aranmaktadır. Bu konuda güvenlik görevlilerine yardımcı olunuz.
· Hastaneye yattığınızda daha önceden bilinen bir hastalığınız veya kullandığınız herhangi bir ilacınız varsa doktorunuza bu konuda bilgi veriniz. Daha önceden kullandığınız ilaçları mutlaka hemşirenize teslim ediniz.
· Yanınızda değerli eşya ve ihtiyacınız dışında para bulundurmayınız.
· Hastanemizde SABAH KAHVALTISI 06.00–06.30, ÖĞLE YEMEĞİ 12.00–12.30 ve AKŞAM YEMEĞİ 17.00–17.30 saatleri arasında verilmektedir. Bu saatlere uyunuz.
· Ameliyat bölgenizde enfeksiyon gelişmemesi için ameliyat gününden bir gece önce mutlaka banyo yapınız.
· Taburcu olduktan sonra mutlaka tedavi olduğunuz kliniğin kontrol polikliniğine başvurunuz. Kontrole gelirken sağlık karnenizi, resmi evraklarınızı ve çıkış özetinizi mutlaka yanınızda getiriniz.
· Dilek ve şikâyetlerinizi, öneri-dilek kutularına atabilirsiniz.
ÇOCUK HASTA ZİYARETÇİ DÜZENLEMESİ
· Çocuk hastalar; kardeş ve arkadaşları tarafından Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı kurallara dikkat etmek şartıyla (Covid-19 tanısı dışındaki hastalar) ziyaretine izin verilir.
· Hastalık/ temas öyküsü olan ( ateş, döküntü, burun akıntısı, öksürük vs.) çocukların hastanede ziyaretçi olarak bulunması yasaktır.
· Herhangi bir temas öyküsü ya da aktif enfeksiyon bulgusu olmayan çocukların ziyaretinde bir sakınca yoktur.
· Yetişkin refakatinde hastane yönetimi tarafından belirlenmiş kliniklerde belirlenmiş bir saatte 15 dakikayı geçmeyecek şekilde ziyarette bulunabilir.
· Ziyaretçi çocukların (1. derece yakın) girişte el hijyeni sağlandıktan sonra kliniğe girmesine izin verilir.
· Herhangi bir salgın durumunda ( toplum/hastane kaynaklı) Enfeksiyon Kontrol Komitesi ve/veya ünite sorumlusu tarafından veya ünitedeki acil durumlarda ünite sorumlusu tarafından veya ünitedeki acil durumlarda ünite sorumlusu tarafından ziyaretler yasaklanabilir veya ziyaret saatlerinde değişiklik yapılabilir.
ÖZELLİKLİ HASTA GRUPLARINDA REFAKATÇİ UYGULAMALARI
Hastanemizde Hizmet Verdiğimiz Özellikli Hasta Grupları:
· Acil Servis Hastaları
· Komada olan Hastalar
· Yaşam Desteği Alan Hastalar
· Kan ve Kan Ürünü Alan Hastalar
· Bulaşıcı Bir Hastalığı Olan Hastalar
· İmmun Sistemi Baskılanmış Olan Hastalar
· Terminal Dönemdeki Hastalar
· Alkol Madde Bağımlılığı Olan hastalar
· Taciz ve İstismar Kurbanı Olan Hastalar
· Geriatri Hastaları
♣Hizmet Verdiğimiz Özellikli Hasta Grupları ve Engelli hastalarda yattıkları bölüm ve hekim isteğine göre refakatçi uygulaması yapılır.
♣ Sevgili Refakatçilerimiz
Unutmayınız, hastanızın sağlığı sizin için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Lütfen kurallara uyunuz. Acil şifalar dileriz. Hastanemizde sizlere daha iyi hizmet verilebilmesi için lütfen yukarıdaki kurallara uyunuz, personelimize yardımcı olunuz. Sorunları ve önerilerinizi kalite yönetim birimine yada hasta hakları biimine bildiriniz.
♥ İşbirliğiniz için teşekkür eder, en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

PAYLAŞ: