Whatsapp'tan İletişim Whatsapp'tan İletişim

Genel Cerrahi

Gazi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü, hasta muayene ve tedavisini gerçekleştirmek üzere organize olmuştur. Yatan hasta hizmeti ile poliklinik ve acil servis hizmeti haftanın yedi günü ve 24 saat aralıksız olarak sürdürülmektedir.

Birimin misyonu hasta merkezli, güler yüzlü, nitelikli, güvenilir ve tıbbi hatasız bir hizmet vermektir. Başta minimal invaziv (Laparoskopik – kansız ameliyat) cerrahi ve acil cerrahi olmak üzere tüm klinik cerrahi uygulamalarda, İstanbul’da bir çekim merkezi haline gelmek ise birimin vizyonu olarak belirlenmiştir.

Farklı ilgi alanlarına sahip kadro derinliği sayesinde başta minimal invaziv cerrahi, acil cerrahi ve endokrin (meme, guatr bezi ve böbrek üstü bezi) cerrahisi olmak üzere gastrointestinal sistem (sindirim sistemi) cerrahisi ve hepato-pankreatikobiliyer (karaciğer, pankreas ve safra yolları) cerrahisinde öncü uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Fıtık cerrahisinde ise bir referans merkezi olma yolundadır, son yıllarda çok gündemde olan laparoskopik fıtık cerrahisi (kansız ameliyat) yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kolon ve rektum (kalın barsak) hastalıkları konusunda tüm girişimler en güncel teknolojileri kullanarak gerçekleştirilmektedir. Özellikle, hemoroid (basur), fistül veya fissür (çatlak) gibi anal (makat) bölge rahatsızlıklarında halkımıza çok geniş bir tedavi yelpazesi sunulmaktadır.

Gazi Hastanesi bünyesinde bulunan radyolojik incelemeler (röntgen, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, yan kuruşulumuzda olan manyetik rezonans, anjiyografi, kolanjiyografi) ile endoskopi ve perkütan biyopsi yöntemleri ilgili uzmanlarla eşgüdüm içerisinde hasta bakım ve tedavisinin planlanmasına yönelik veri elde edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Genel Cerrahi Bölümü tarafından muayene, tetkik ve tedavisi gerçekleştirilebilecek hastalık gruplaması aşağıdaki şekildedir.

 • Tiroit bezi hastalıkları (guatr, hipertiroidi)
 • Meme kanseri ve memenin iyi huylu hastalıkları
 • Yemek borusu kanseri ve iyi huylu hastalıkları
 • Mide kanseri
 • İnce bağırsağın cerrahi hastalıkları, bağırsak tıkanmaları
 • Kolon – rektum tümörleri, iltihabi hastalıkları
 • Anorektal hastalıklar: Tümörler, Hemoroid, anal fissür, fistül
 • Karaciğerin iyi ve kötü huylu tümörleri, kistleri
 • Tıkanma sarılıkları
 • Safra kesesi ve yolları taşları ve tümörleri
 • Pankreas kist ve tümörleri
 • Akut ve kronik pankreatitler
 • Dalağın cerrahi hastalıkları
 • Karın duvarı ve kasık fıtıkları, ameliyat sonrası oluşan fıtıklar
 • Çeşitli yumuşak doku enfeksiyonları
 • Travmalar ve acil cerrahi

Öngörülen klinik sonuçların elde edilmesinde diğer birimlerle olan uyumlu ilişkinin ve güncel teknolojiyle donatılmış ameliyathane alt yapısının da rolü vardır. Gereksinimi olan hastaların izlendiği “Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi”nin de bu sürece ciddi katkısı olmaktadır. Kronik hastaların bakımı için çok disiplinli bir beslenme ekibi görev yapmaktadır.

Tüm bu özellikleri ile Gazi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü, standart bir özel sağlık kuruluşu hizmetinin çok dışında ve çok nitelikli sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Sizin için uygun olan birimlerimizdeki hekimlerimizle muayene amaçlı görüşmek üzere randevu almak için Alo Gazi Hastanesi 0212 650 18 19 ’u arayınız.

 

Kolonoskopi Nedir?

Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Cihazın kalınlığı parmağımızdan daha küçüktür. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biyopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.

 

Kimlere Kolonoskopi Yapılmalıdır ?

Dışkılama alışkanlığında değişiklik, kanama gibi problemler kalın bağırsakta muhtemel sorunlara işaret eder ve doktor kolonoskopi yapılmasını önerebilir. Aynı zamanda;

 • Açıklanamayan karın ağrı ve belirtilerini kontrol etmede
 • İnflamatuar bağırsak hastalıklarının kontrolü (Kolit, Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolit)
 • Kalın bağırsağın baryumlu grafilerinde polip ya da tümör şüphesi olduğunda
 • Dışkıda Gizli Kan tespit edilenlerde
 • İzah edilemeyen ishal ve dışkılama alışkanlığında değişikliklerde
 • Daha önceden kolon polipi veya kanseri geçiren hastalarda
 • Ailesinde polip veya Kolon Kanseri hikayesi olanlarda kolonoskopi yapılmalıdır.

 

Kolonoskopi Öncesi Hastanın Doktora Vermesi Gereken Bilgiler

Kanı sulandıran ilaç kullanımı / aspirin ve türlerinin (Voltaren, Apranax, İbufen, Naprosin vs) kullanmakta mı?

Antibiyotik kullanımın gerektiren bir sağlık sorunu var mı ?

Kanama eğilimi var mı ? (Burun kanaması, kazalar sonrası oluşan kanamalar uzun sürer mi ?

Şeker hastalığı / Kalp hastalığı / Nörolojik hastalığı var mı ? Hamile mi ?

 

Kolonoskopi İçin Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

İnceleme yapılacak gün yemek yenilmemesi gerekir. Eğer kullanıyorsa kalp, tansiyon ve tiroid ilaçları çok az su ile alınmalıdır.

Özel durumlar /İlaç kullanımı

 • Herhangi bir ilaca karşı alerjisi olanlar, kalp ve akçiğer hastalığı olanlar ve hamileler durumlarından doktoru haberdar etmesi gerekir.
 • İnsulin kullanan hastalar işlem günü ilaç dozunu ayarlamak için metabolizma doktorlarına danışabilirler. İlaçlarını kolonoskopi yapılacak üniteye getirerek işlem sonrası kullanabilirler.
 • Kanı sulandıran ilaç (kumadin, dipiridamol vs) kullanan hastalar işlem öncesi kendi doktorları ile görüşerek kolonoskopi için bu ilaçların ayarlanmasını istemelidirler.
 • Kolonoskopiden en az 1 hafta öncesinden asipirin ve diğer anti-inflmatuvar ilaçların (ibufen, naprosin vs ) kesilmesi gereklidir.
 • İşlemden en az 1 hafta öncesinden lifli gıda tüketimi ve hazır lif ürünlerinin ve demir preparatlarının kullanılmaması gerekir.
 • Yukarıdakilere ek olarak eğer hastanın düzenli olarak kullandığı başka ilaçlar varsa özellikle antibiyotik kullanma zorunluluğu varsa randevu alırken bunları doktora bildirmek gerekir.
 • Kolonoskopi nedeni ile kesmeniz gereken tüm ilaçları o hastalıkla ilgili kendi doktorunuzla konuşmadan kesmemelisiniz.

 

Bağırsak Hazırlığı

Kolonoskopi öncesi bağırsak temizliği yapılmalıdır. Kalın bağırsağın iç yüzünü örten tabakanın incelenebilmesi için iyi bir bağırsak temizliği şarttır. Bu nedenle doktor, işlemden bir iki gün önce lifli gıda kısıtlaması önerebilir. Buna ek olarak bağırsak temizliği için ağızdan alınan ve kısa zamanda temizlik sağlayan özel solüsyonlar verilir. Bu dönemde aşırı derecede su kaybı olacağı için bol miktarda su içilmesi gerekmektedir. (Bağırsak temizliğini doktor ayrıntılı olarak anlatır.)

 

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

İşlemin yapılacağı ünitede tansiyon ve nabzı hemşire tarafından kaydedilir. İşlem sırasında sakinleştirici ve ağrı kesici ilaç vermek için hemşire bir damar yolu açar ve serum takar.

Kolonoskopi işlemini yapabilmesi için sedye üzerine sol yan pozisyonda yatılır ve ayaklar karına doğru çekilir. Hasta yüzeysel (sedasyon) anestezisi alır. İşlemi duymaz ve hatırlamaz. Doktor önce anal (makat) bölgesini muayene eder. Eldiven kullanarak parmağı ile kalın bağırsağın son kısmını ve anüsü (makat) değerlendirir. Bunu takiben kolonoskopi cihazını anüsten ilerleterek kalın bağırsağı incelemeye başlar. Bu incelemeyi yapabilmesi için bağırsak içine hava vererek şişirmesi gerekir. İnceleme, kalın bağırsağın ince bağırsak ile birleştiği yere kadar devam eder. Böylece tüm kalın bağırsak (kolon ve rektum) incelenir. İşlem sırasında gerekli yerlerden biyopsiler alınabilir (doku parçaları) ve varsa polipler (kalın bağırsak içindeki kabarık iyi huylu oluşumlar) çıkarılabilir.

Genellikle yarım saatten daha az bir süre içinde yapılabilir ve hasta aynı gün normal besinini yiyebilir. Kolonoskopi sonrası karında gerginlik, şişkinlik hissi, gaz çıkarılması ile azalır.

 

İşlem Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolonoskopi sırasında sedatif ilaçlar verilir. Buna bağlı olarak o gün araba kullanmamak veya işlem sonrası yalnız olmamak gerekir. İşlem sonrası yorgunluk hissedilir, refleksler uzar, sağlıklı karar verme güdüsü baskılanır. Bu nedenle birisinin eşlik etmesi en doğru olanıdır. İşlem sonrası iyice uyanana kadar, ünitede gözlem altında bir süre daha kalmak gerekir.

 • Günün geri kalan kısmında işe gitmemek, önemli kararlar almamak, küçük çocukların sorumluluğunu almamak, alkol kullanmamak, dinlenmek gerekir.
 • Sadece kolonoskopi yapılırsa: (herhangi bir biyopsi (parça) alınmazsa)
 • Aynı gün normal diyete geri dönülebilir
 • İşlem sonrası 12 saat dikkat gerektiren iş, araba kullanımı ve egzersiz yapılmamalıdır
 • Kanı sulandıran ilaç veya aspirin kullanmak gerekiyorsa ilaçlara aynı gün başlanabilir
 • *Kolonoskopi ve biyopsi veya polipektomi yapıldı ise: (parça alındı ise)
 • Doktor aksini söylemedikçe aynı gün normal diyete dönülebilir. Kuruyemiş, mısır vb gıdaları 72 (yetmiş iki) saatten önce yememek gerekir.
 • İşlem sonrası 12 (on iki) saat dikkat gerektiren iş, araba kullanımı ve egzersiz yapılmaması gerekir
 • Aspirin ve benzeri ilaçları 7 (yedi) gün boyunca kullanılmaz. Çok gerekli ise asetaminofen türevleri kullanılabilir.
 • Kanı sulandıran ilaçlar için doktor ile görüşmek gerekir

 

Ne Zaman Biyopsi (Parça / Örnek ) Alınır?

İşlem sırasında doktor barsak içinde şüpheli alanlar görürse daha fazla inceleme yapabilmek için örnek almak isteyebilir. Bunun için kolonoskobun biyopsi kanalından bir özel alet yardımı ile parça alır. Bu alınan doku parçaları (biyopsi) patoloji laboratuarında tahlil edilir.

 

Polipektomi Nedir?

Polipler kalın bağırsağın (kolon ve rektum) yüzeyini örten tabakanın (mukoza) anormal büyümesi sonucu gelişen ve bağırsak kanalı (lümen) içine doğru büyüyen oluşumlardır. Başka bir deyişle barsağın iç yüzünü döşeyen örtü üzerinde olan kabarıklıklara polip denir. Polipin endoskopi (kolonoskopi -sigmoidoskopi) yardımı ile çıkarılmasına polipektomi denir. Polip endoskopi sırasında özel aletler yardımı ile çıkarılabilir. Poliplerin çapları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Eğer doktor inceleme sırasında polip görürse kolonoskop ile onun çıkarılması ve tahlile gönderilmesi gerekir. Bu işlem sırasında hasta ağrı duymaz.

Daha geniş poliplerde ise tamamen çıkartılmaları için birden fazla tedavi yöntemi gerekebilir. Fakat bazı polipler büyüklükleri, pozisyonları ve sayıları nedeniyle endoskopik yöntemlerle çıkarılamaz. Bu durumda ameliyat ile kalın barsağın polip içeren bölümünün çıkarılması gerekir. Küçük polipler çoğu zaman herhangi bir bulgu vermese de zamanla büyür kanama, karın ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Poliplerin büyük bir kısmı iyi huylu oluşumlardır. Polipler, kanser gelişiminde, öncü lezyonlar oldukları için erken dönemde çıkarılması gerekir.

 

Kolonoskopinin Faydaları Nelerdir?

Kolonoskopi ile karın cerrahisine ihtiyaç duymaksızın polipler çıkarılabilir, ayrıca poliplerin ve erken evre kanserlerin incelemesinde radyolojik yöntemlere göre daha duyarlıdır. Poliplerin çıkarılması, bunların, ilerdeki evrelerde sebep olabileceği kanama ve kanser gelişimi gibi komplikasyonları önler.

Kolonoskopi yapılacak kişi düzenli olarak aspirin ya da pıhtılaşmayı bozan diğer ilaçlar alıyorsa, kanamaya eğilimi fazla ise ya da şeker hastası ise işlem öncesinde doktoru uyarmak gerekir. İşlem sonrasında aynı gün normal yemek yenilebilir, 12 saat boyunca aşırı egzersizlerden kaçınmak gerekir. İşlem sırasında polip çıkarılması yapılan hastalar 7 gün boyunca aspirin almamalıdır, diğer kan sulandırıcı ilaç kullananlar ilaca tekrar başlama konusunda doktoruna danışmalıdırlar, ayrıca üç gün boyunca dışkılamayı kolaylaştıran herhangi bir ilaç almamalıdır.

 

Kolonoskopinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Uzman deneyimli doktor tarafında güvenirlilikle yapılan bir incelemedir. Çok ender de olsa bazı komplikasyonları vardır. İşlem sırasında kalın barsak duvarında bir yırtık oluşabilir ve barsak içerikleri karın zarına geçebilir. Bu durum karın iç zarında iltihaba neden olabilir.

Diğer bir yan etki parça alınan veya polipektomi yapılan yerden kanama olmasıdır. Bunlar genelde kendiliğinden durur. Eğer işlem sonrası şiddetli ağrı, üşüme , titreme, kusma, ateş yükselmesi, anüsten bolca taze kırmızı kan gelmesi olursa mutlaka doktoru aramak gerekir.

 

Gastroskopi

Üst Gastrointestinal Endoskopi (Gastroskopi)

Yemek borusu (özefagus), mide ve ince barsağınızın bir bölümünün (duodenum) direkt olarak gözle incelemesi işlemidir. Bu muayene ağzınızdan küçük çaplı, ucunda parlak ışığı olan, uzun ve bükülebilir bir tüpün yutturulması ile geçekleştirilir. Doktorunuz ekrana yansıyan görüntülere bakarak, herhangi bir hastalık olup olmadığını araştırır. Gerek gördüğü durumlarda daha detaylı laboratuvar analizleri için küçük doku örnekleri (biyopsi) alabilir. Doku örnekleri forsepsler yardımıyla ağrısız bir şekilde endoskopla alınır.

Endoskop ile bazı tedavilerde yapılabilmektedir. Örneğin darlıkların genişletilmesi, polip denilen tümörlerin ve yabancı cisimlerin çıkarılması, kanayan damarların ve ülserlerin yakılarak ya da doku sertleştirici madde enjekte edilerek durdurulması gibi.

 

Hazırlık

Net bir görüntü elde etmek için mideniz boş olmalıdır. Bu yüzden sizden testten en az 6 saat önce herhangi bir şey yiyip içmemeniz istenecektir. Şeker hastası iseniz ilacınızı muayene sonrasına erteleyiniz. Eğer ilaçlara karşı herhangi bir allerjiniz varsa veya sarılık gibi bulaşıcı herhangi bir hastalığınız varsa lütfen doktora veya hemşireye söylemekten çekinmeyiniz. Doktorlar daha önceden yapılmış endoskopilerinizin sonucunu da öğrenmek isteyeceklerdir. Eğer bu safhada herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa sormaktan korkmayınız. Ayrıca gözlük, kontakt lens ve takma dişlerinizi önceden çıkartınız.

 

İşlem

Muayene odasında endoskopi masasında sol yanınıza yatacaksınız. Hemşire işlem boyunca sizinle birlikte olacaktır. Boğazınıza uyuşturmak için lokal anestezik bir ilaç püskürtülecektir. Bazen sizi sakinleştirmek ve hafif uyku halinde tutmak için kalçadan iğne yapılabilir, gerekli durumlarda anestezi altında da yapılabilir. Ağzınızı hafif açık tutmak ve dişlerinizi korumak için plastik bir ağızlık dişlerinizin arasına yerleştirilecektir.

Doktor endoskopu ağzınız ve boğazınızdan geçirerek, aşağıya doğru midenize yönlendirecektir. Bu sırada endoskop herhangi bir ağrıya sebep olmaz ve nefes almanızı engellemez. Midenin tamamının muayene edilmesi 5 dakikayı bulur. Uyum sağladığınız oranda muayene süresi kısalacaktır. İşlem esnasında doktorun daha iyi görebilmesi için midenize hava verilebilir. Hava işlemin sonunda geri alınacaktır.

 

İşlem Sonrası

İşlem sonrası dinlenme odasında en az 30 dakika istirahat edeceksiniz. Boğazınıza lokal anestezi yapıldığından yutma refleksiniz normale dönene kadar (genellikle yarım saat süre ile) katı ve sıvı gıda almayınız. Bu süre sonunda normal yemeğinizi yiyebilirsiniz. Muayene sonrasında boğazınızda uyuşma ve ağrı olabilir. Ayrıca midenizde hava kalmışsa biraz şişkinlik hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlıkların hepsi geçicidir ve tedavi gerektirmez.

Eğer sakinleştirici ilaç uygulandıysa, sizi eve götürmek için bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır. Eve gidince günün geri kalan kısmını istirahatte geçirmeniz önemlidir. Sedasyon sizin düşündüğünüzden uzun sürebilir. Ayrıca araba sürmemeli, iş makinası kullanmamalı, önemli kararlar almamalı ve alkol kullanmamalısınız.

 

Sonuç Ne Zaman Öğrenilir?

Çoğu vakada doktor sonuçlarınızı işlem sonrası veya eğer baygınsanız uyanır uyanmaz hemen söyleyecektir. Mikrop testi (Helikobakter pilori üreaz testi) yapıldıysa kesin sonuç için 24 saat beklemeniz gerekecektir. Ancak inceleme için biyopsi alınmışsa sonuçların çıkması 1 haftayı alabilir. Eğer sedasyon yapılmışsa, işlem sonrası doktorla konuşurken yanınızda birisinin olması faydalı olacaktır. Zira hastalar sıklıkla bu söyleşi sırasında kendilerine söylenen herşeyi unutmaktadırlar ve işleme dair hiçbir şey akıllarında kalmamaktadır. Sonuçların detayları ve hangi tedavinin gerekli olduğu , işlemi size hangi doktor önermişse onunla tartışılmalıdır.

Op.Dr.Hakkı KÖSE
Genel Cerrahi Uzmanı

Paylaş: